Mascarade یک بازی فکری و هیجانی!

Mascarade یک بازی فکری و هیجانی!

نام بازی: Mscarade Expansion 2014

تعداد بازیکن: ۲ تا ۱۳نفر

زمان هر دور از بازی: حدود ۳۰ دقیقه

محدوده سنی: مناسب ۱۰ سال به بالا

سال انتشار: ۲۰۱۴

دسته بندی: bluffing, party game

اجزای بازی:

۱۲ کارت شخصیت

۱ کارت قبرستان

کارت راهنمای بازی

 

قوانین اصلی بازی همان قوانین بازی اصلی است و فقط تغییراتی در استفاده از کارت‌ها و قوانین کارت‌ها در این بسته اعمال شده است.

چیدمان شروع بازی:

برای بازی می‌توانید کاراکترهای بازی اصلی را با کاراکترهای اکسپنشن ترکیب کنید. فقط حواستان باشد که در ترکیب کردن کارت‌ها این قوانین را در نظر بگیرید:

– قاضی (Judge) همواره باید در بازی حضور داشته باشد. توجه کنید که بدون قاضی هم می‌توانید بازی کنید به شرطی که حداقل دو کاراکتری که علامت کیسه پول دارند در بازی حضور داشته باشند. البته بازی به اسن شکل بیشتر طول می‌کشد.

– علامت کیسه پول نشان دهنده کاراکترهایی است که پول وارد بازی می‌کنند حدود یک سوم کاراکترهایی که استفاده می‌کنید باید از بانک پول وارد بازی کنند. بیوه، دلقک، ملکه، پادشاه، رعیت، شاهزاده، بازیگر، قمارباز، حکیم، ساحر و ولینعمت جزو این کاراکترها هستند.

– از کاراکتر بدکاره تنها در صورتی می‌توانید استفاده کنید که حداقل یک سوم کاراکترها زن باشند.

– برخی کارت‌ها را تنها در صورتی می‌توانید استفاده کنید که تعداد بازیکن‌ها از میزان مشخصی بالاتر باشد. کاراکتر مفتش، رعیت، بازیگر، بدکاره، حکیم و ملعون را تنها در صورتی استفاده کنید که حداقل ۸ بازیکن در بازی هستند. از کاراکتر عروسک گردان هم در بازی‌های ۶ نفره به بالا استفاده کنید.

– اگر از کاراکتر ساحر در بازی استفاده می‌کنید کاراکترهایی که در بازی نیستند را بر بزنید و به پشت زیر کارت قبرستان قرار دهید. توصیه می کنیم که اگر تعداد بازیکن‌ها کمتر از ۸ نفر است کاراکتر ملعون را در این کارت‌ها قرار ندهید.

– در بازی بیشتر از ۵ نفره می‌توانید اگر خواستید یک یا دو کاراکتر به پشت با وسط زمین بازی اضافه کنید. در این صورت بازیکن‌ها می‌توانند با این کارت‌ها مثل کارت دست بازیکن‌ها رفتار کنند. توجه کنید که این کارت‌ها بازیکن حساب نمی‌شوند و نمی‌توانند قربانی امر شاهزاده یا غاصب شوند.

کاراکترهای بازی:

کیمیاگر (Alchemist):

алхимик

کیمیاگر یک جهت را انتخاب می‌کند. راست یا چپ سپس همه‌ی بازیکن‌ها باید در جهت تعیین شده تمام سکه‌هایشان را به بازیکن کناری خود بدهند. یعنی مثلا همه‌ی پول‌ها به سمت راست و یا به سمت چپ می‌چرخد.

بازیگر (Actress):

актриса

بازیگر نقش آخرین کاراکتری که بازی شده را بازی می‌کند طوری که انگار آن کاراکتر کارت او باشد.

حالت‌های خاص:

اگر بازیگر نقش رعیت را بازی کند و رعیت‌های دیگر هم رو شوند او و همه رعیت‌های دیگر ۲ سکه دریافت می‌کنند. ولی رعیت‌ها باید یک سکه به عنوان جریمه پرداخت کنند چون بازیگر نبوده‌اند.

– اگر قبل از بازیگر کاراکتر ساحر و یا غاصب بازی شده باشد، این کارت آن‌ها است که کپی می‌شود نه کارتی که خود این دو کاراکتر کپی کرده‌اند.

– بازیگر هیچ‌گاه از قدرت ملعون استفاده نمی‌کند.

بدکاره (Courtesan):

куртизанка

بازیکن سمت راست بدکاره کارت خود را رو می‌کند. اگر کاراکتر او مرد بود باید سه سکه به بدکاره بدهد.

یادتان نرود که از بدکاره تنها در صورتی در بازی استفاده کنید که حداقل یک سوم کاراکترها زن باشند.

اگر در مورد جنسیت کارت‌ها شک داشتید به کارت راهنما مراجعه کنید. جنسیت کاراکترهای نسخه اول به این شکل است:

زن: ملکه، جاسوس، جادوگر، بیوه

مرد: پادشاه، دلقک، اسقف، متقلب، قاضی، دزد، رعیت و مفتش

قمارباز (Gambler):

аферист

قمارباز سه سکه از بانک برمی‌دارد و ۱، ۲ و یا ۳ تا از آن‌ها را در مشتش قایم می‌کند. سپس یکی از بازیکن‌ها را انتخاب می کند و آن بازیکن باید حدس بزند که در دست قمارباز چند سکه وجود دارد. اگر آن بازیکن درست حدس زد سکه‌ها برای او می‌شوند و اگر اشتباه حدس زد سکه‌ها برای قمارباز می‌شود. سکه‌های باقی مانده باید به بانک برگردند.

عروسک‌گردان (Puppet Master):

кукловод

عروسک گردان دو بازیکن را انتخاب می‌کند، یک سکه از هر کدام می‌گیرد و بعد آن دو بازیکن باید جای خود را با هم عوض کنند. کارت و سکه‌های آن‌ها سر جای قبلیشان باقی می‌ماند.

ملعون (Damned):

проклятый

کسی کارت ملعون را بازی نمی کند. ولی هر زمان که کارت ملعون در دست بازیکنی رو شود، آن بازیکن از بازی حذف می‌شود و کارت ملعون هم از بازی خارج می‌شود.

حالت‌ها خاص:

– اگر کارت ملعون توسط بازیکن دیگری مثل غاصب یا بدکاره یا مفتش رو شد، بازیکنی که آن را رو کرده از بازی خارج می‌شود. سپس کارت ملعون از بازی خارج می‌شود و بازیکنی که آن را داشته کارت بازیکن حذف شده را می‌گیرد.

– اگر پرنسس کارت ملعون را انتخاب کند، کارت ملعون اثر خود را نمی گذارد.

– اگر ساحر کارت ملعون را رو کرد ساحر بازی را باخته است.

ولینعمت (Patron):

покровитель

ولینعمت ۳ سکه از بانک برمی دارد و هر یک از دو بازیکن اطرافش یک سکه می‌گیرند.

گدا (Beggar):

нищенка

گدا به صورت نوبتی از بازیکن سمت چپش و به صورت ساعتگرد از هر بازیکن یک سکه درخواست می‌کند. اگر آن بازیکن از گذا پولدارتر بود باید یک سکه به او بدهد.

ساحر (Necromancer):

некромант

ساحر کارت رویی قبرستان را رو می‌کند و از خاصیت آن استفاده می‌کند. سپس کارت کاراکتر استفاده شده را به پایین دسته کارت قبرستان برمی‌گرداند.

موارد خاص:

– اگر ساحر کارت ملعون را رو کرد ساحر از بازی حذف می‌شود.

– محتویات قبریتان را می‌توانید خودتان در زمان آماده‌سازی بازی انتخاب کنید. پیشنهاد می‌شود که اگر ۸ بازیکن یا کمتر هستید از کارت ملعون در این دسته کارت استفاده نکنید.

شاهزاده (Princess):

принцесса

شاهزاده سه سکه از بانک برمی‌دارد. سپس یکی از بازیکن‌ها را انتخاب می‌کند تا کارت‌ خود را به بقیه بازیکن‌ها نشان دهد بدون آنکه خود آن بازیکن کارتش را ببیند.

– موارد خاص: اگر کارت ملعون رو شود این کارت اثری نخواهد گذاشت.

حکیم (Sage):

мудрец

ساحر یک سکه از بانک می‌گیرد و کارت دو نفر از بازیکن‌ها را نگاه می‌کند. اگر در وسط زمین هم کارتی وجود داشته باشد ساحر می‌تواند انتخاب کند که آن‌ها را می‌بیند.

غاصب (Usurper):

узурпатор

غاصب یکی از بازیکن‌ها را انتخاب می‌کند و سعی می‌کند تا کاراکتر او را حدس بزند. بعد از آنکه حدس خود را زد کارت آن بازیکن رو می‌شود. اگر غاصب شخصیت او را درست حدس زده باشد می‌تواند از توانایی‌های آن کاراکتر استفاده کند.

– اگر غاصب کارت بازیکن سمت چپی خود را انتخاب کرد آن بازیکن باید در نوبتش حتما کارتش را عوض کند یا ادای عوض کردن در بیاورد (برای اطلاعات بیشتر قوانین بازی اصلی را دوباره مطالعه کنید).

– غاصب نمی‌تواند کارت بازیکن‌هایی که کارتشان را رو کرده‌اند تا ادعا کنند که غاصب هستند را برای بازی کردن انتخاب کند.
منبع: Gamybox