چطور خانه ای هنری داشته باشیم؟

چطور خانه ای هنری داشته باشیم؟

چیدن هنری یک خانه نیازمند پول زیاد یا زحمت فراوان نیست، برای اینکه یک خانه هنری داشته باشید تنها چیزی که لازم دارید، برنامه است. اینکه از قبل بدانید دقیقا چه چیزی به خانه‌تان می‌آید و می‌خواهید خانه‌تان را چه سبکی بچینید، کمک می‌کند تا با حداقل هزینه و کم‌ترین زحمت به نتیجه برسید! 

 

رنگ‌های کلیشه‌ای را دور بریزید

کافیست نگاهی به خانه و زندگی اطرافیان‌تان بیندازید تا متوجه شوید منظورم از رنگ‌های کلیشه‌‌ای چیست. این روزها در خانه‌های ایرانی رنگ‌های کرم، سورمه‌ای، طلایی و... رنگ‌های کلیشه‌ای محسوب می‌شوند. رنگ خانه را با جسارت انتخاب کنید و اولین تحول را در مبل‌های خانه و صندلی‌های میز ناهار خوری به وجود بیاورید.

 

یک دیوار را رنگ بزنید

اینکه سرتاسر خانه را کاغذ دیواری کنید یا همه خانه را رنگ بزنید، بد نیست اما اگر کاغذ دیواری را با طرحی خاص انتخاب کنید و تنها یک دیوار را با آن بپوشانید، خانه زیباتری خواهید داشت. حتی برای رنگ زدن هم نیازی نیست همه دیوارها یک رنگ شوند، می‌توانید تنها یک دیوار را با رنگ قوی بپوشانید. 

به آینه‌ها فرم دهید

این روزها مدل‌های متفاوت آینه را می‌توانید در صفحات مجازی ببینید. لازم نیست همیشه آینه دارای چهارچوبی خاص باشد و همیشه همان‌قدر بزرگ گوشه پذیرایی‌مان جا خوش کند! آینه‌ها را کوچک و متعدد استفاده کنید. آینه‌ها را با برش‌های خاص استفاده کنید و گاهی آینه را در قالبی متفاوت ارائه دهید! برای مثال قطعات کوچک‌تان را قاب چوبی بگیرید! 

 

دکوراتیو خاص و حداقلی

اگر از آن دسته افرادی هستید که گوشه خانه‌تان یک ویترین کوچک با ظرف‌های کریستالی دارید، باید بگویم اصلا درک‌تان نمی‌کنم! ظرف‌های کریستال کارخانه‌ای یا گلدان‌های بلور و تابلوهای متعدد به خانه‌تان زیبایی نمی‌دهد، آن را شلوغ می‌کند و آرامش را از محیط خانه می‌گیرد. در انتخاب دکوراتیوتان وسواس داشته باشید و از هنرهای دست‌ساز استفاده کنید. یک تابلو نقاشی به سبک امپرسیونیسم یا یک گلدان چوبی که هنر دست یک خراط است، برای زیبایی پذیرایی شما کافی‌ست! هر چه محیط خانه خلوت‌تر، بهتر! 

 

متر به متر خانه را فرش نکنید

همین ابتدا اجازه دهید یک نکته حاشیه‌ای را با شما در میان بگذارم، لطفا در چیدمان خانه‌ی ایرانی‌تان بی‌خیال فرش‌های فانتزی ترک شوید. این روزها وارد هر مغازه فرش فروشی که می‌شوید اول فرش‌های گران‌قیمت و فانتزی ساخت ترکیه را پیشنهاد می‌دهند! چرا؟! بروید سراغ گبه‌های ناب شیراز، گلیم‌های دستبافت را امتحان کنید. از طرح‌های قشقایی و شاه عباسی کمک بگیرید و اگر کلاژ فرش‌های دستبافت را ندیده‌اید، حتما و حتما همین حالا تصویرشان را در اینترنت جست‌وجو کنید. اگر قرار بر این نباشد که متر به متر خانه را فرش کنید و تنها به داشتن یک فرش کوچک و زیبا برای جلوی مبل‌هایتان اکتفا کنید، هزینه‌هایتان یکی می‌شود و به راحتی‌ می‌توانید دست روی فرش‌های دستباف دوست داشتنی بگذارید. در این فرش‌ها زندگی جریان دارد!

 

لوازم روشنایی لوکس داشته باشید

بستگی دارد که این لوازم را برای کجا بخواهید، اگر هدف‌تان خرید لوستر برای اپن است، از مدل‌های بزرگ‌تر استفاده کنید. اگر برای پذیرایی به دنبال لوستر هستید، حتما لوسترهای اس.ام.دی را ببینید و ترجیحا لوستری را انتخاب کنید که برنزی یا برنجی نباشد و از آن قطعات کریستالی آویز نباشد. لوسترهای ساده و موج مثبت را انتخاب کنید! برای آباژور هم اصلا دغدغه نداشته باشید، هر روز تنوع آباژورها بیشتر می‌شود و دستتان در انتخاب آباژور مدرن باز است. پیشنهاد من هم آباژور تمام استیل یا چوبی با کلاهکی پارچه‌ای(هم‌رنگ یا متضاد با رنگ‌ مبل‌هایتان) است. 

 

از وسایل چوبی استقبال کنید

چوب و استیل زیبایی دوچندانی به خانه شما می‌دهند. زیبایی که با چوب طبیعی‌تر و لذت‌بخش‌تر است. کاسه‌های چوبی، قندان‌های چوبی، گلدان چوبی و هر وسیله‌ی چوبی که بخواهید را می‌توانید با کمی وقت گذاشتن پیدا کنید. منظورم از وسایل چوبی به هیچ عنوان ظروف و لوازم چوبی تایلندی یا مالزیایی نیست، منظورم دقیقا چوبی است که یک خراط هنرمند ایرانی آن را تولید کرده باشد! 

 

رنگ‌ها را کنار هم بچینید

اینکه تم خانه را سیاه و سفید انتخاب کنیم و بعد راه بیفتیم در خیابان‌های سطح شهر و اسباب سیاه و سفید مغازه‌ها را خریداری کنیم، چندان جالب نیست! البته از بی‌برنامه خریدن و خوشایندهای آنی بهتر است اما به جای یک یا دو رنگ، چند رنگ که در کنار هم کنتراست خوبی دارند یا اصلا در یک طیف رنگی قرار می‌گیرند را انتخاب کنید تا خانه‌ای رنگی‌تر و جذاب‌تر داشته باشید. از خرید تک رنگ پرهیز کنید و دامنه رنگ‌ها را زیاد و زیادتر کنید اما به قاعده!

 

از گیاهان غافل نشوید

در خانه نه تنها از گیاهان غافل نشوید، بلکه از دقت در انتخاب نوع گیاه و رنگ گلدان هم فراموش‌تان نشود! در خرید گلدان‌ها سعی کنید قواعد رنگی خریدن را رعایت کنید و نوع گل را طوری انتخاب کنید که به محیط خانه‌تان بیاید و ترجیحا همیشه سبز سبز باشد!